Problem dość częsty, zwłaszcza w starych motocyklach. Bierzemy wkrętak w dłoń, przykładamy do śruby, a ta okazuje się być obrobiona przez poprzedniego “serwisanta” na tyle, że wkrętak obraca się bez efektu. Bardzo często taka sytuacja przytrafia się nam np. w śrubach komór pływakowych gaźnika. Co z tym zrobić?

W zależności jak mocno obrobiony jest łeb śruby dobieramy odpowiednią metodę poradzenia sobie z problemem. Jedną z metod jakiej my używamy do ruszenia takiej śruby jest użycie odpowiedniej chemii np. w postaci specjalnej masy nakładanej na łeb śruby, która to zwiększa tarcie pomiędzy śrubą a wkrętakiem o ok. 400%. Gdy to nie pomoże, można użyć zamrażacza punktowego nanosząc go na uciążliwą śrubę. Spowoduje on zmniejszenie objętości śruby względem gniazda, co w połączeniu z preparatem penetrującym sprawi, że część gwintowana śruby będzie wykazywać mniejsze tarcie, co w rezultacie pomoże w jej wykręceniu. Jeszcze bardziej oporne śruby można próbować delikatnie odkręcić wkrętakiem udarowym. Należy jednak uważać na użytą silę i precyzję pracy, aby nie uszkodzić innych elementów przedmiotu z którego wykręcamy śrubę.

Do ostatecznych metod zaliczamy dwa rozwiązania. Pierwsze to nawiercenie śruby i próba jej wykręcenia za pomocą odpowiedniego wykrętaka do urwanych śrub. Jeśli jednak mamy łeb śruby na wierzchu, sprawdzonym przez nas sposobem jest użycie miniszlifierki Dremel wraz z rewelacyjną przystawką w postaci wałka giętkiego z uchwytem roboczym. Jest to jakby przedłużenie główki roboczej szlifierki (w naszym przypadku Dremel 4000), które zmniejsza gabaryty urządzenia i pozwala na precyzyjną i wygodną obróbkę w trudno dostępnych miejscach. Nacinamy zatem łeb śruby za pomocą tarczki do cięcia Dremel DSM20. Nacinamy śrubę w poprzek przedłużając niejako gniazdo do przyłożenia wkrętaka. Pozwoli to na użycie płaskiej końcówki wkrętaka udarowego i w 99% problematycznych śrub pozwala na ich poluzowanie i wykręcenie.

Życzymy owocnej walki z uciążliwymi śrubami, ale powyższe porady prosimy traktować jako pomysł na usuniecie problemu, a nie specjalistycznej porady. Tym samym wykonanie i jego efekty wykonujecie na własną odpowiedzialność.

Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *